Nowość Jak postąpić powinien organ podatkowy, w przypadku złożenia wniosku o zwrot nadpłaty, przy trwałości decyzji ustalających?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Sputowski Arkadiusz
Odpowiedzi udzielono: 4 lipca 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Podatnicy - osoby fizyczne wezwali Gminę do zapłaty w ich ocenie nadpłaconego podatku za lata 2016 -2023 w terminie 7 dni z zagrożeniem skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego.

W jakim trybie należy rozpatrzyć wezwanie do zapłaty?

Krótki opis sprawy: Tut. organ podatkowy wydał decyzje ustalające za lata 2016 - 2021, od których podatnik wniósł odwołanie do SKO, a w związku z tym, że decyzje te zostały utrzymane w mocy, Podatnicy wnieśli skargę do WSA, który skargi oddalił. Za lata 2022 i 2023 r. zostały wydane decyzje ustalające, od których Podatnicy nie wnieśli odwołania. Następnie podatnicy powołując się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego - sygn. akt SK 39/19 złożyli wnioski o zwrot nadpłaty za poszczególne lata. Na ww. wnioski za lata 2016 - 2019 zostały wydane decyzje w przedmiocie odmowy zwrotu nadpłaty, od których podatnicy odwołali się do SKO. Za rok 2016 r. SKO utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję wskazując Podatnikom, że zastosowani nieprawidłowy tryb wzruszenia decyzji ostatecznych. Natomiast za lata 2022 i 2023 wydano decyzje w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie zwrotu nadpłaty jako bezprzedmiotowe - w związku z tym, że podatnicy nie dokonali żadnych wpłat na poczet zobowiązań za te lata, a żądali zwrotu nadpłaty. - podatnicy nie wnieśli od tych decyzji odwołania. Podatnicy nie przyjmują do wiadomości, że aby uchylić czy zmienić decyzję ostateczną należy zastosować prawidłowy tryb, co nie zmiana faktu, że w przedmiotowej sprawie nawet gdy go zastosują - nie występują okoliczności które przemawiałyby za zmianą decyzji i powstaniem nadpłaty. Na koncie podatników widnieje zaległość podatkowa.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX