Jak postąpić na gruncie przepisów o podmiotach powiązanych, gdy powiązania trwają tylko przez część roku?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kowalski Radosław
Odpowiedzi udzielono: 12 grudnia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka A i spółka B od początku 2022 r. były podmiotami powiązanymi w rozumieniu przepisów rozdziału 1a CIT. Wiązało się to z powiązaniami osobowymi. Spółka A świadczyła przez okres całego roku usługi na rzecz spółki B na podstawie umowy zawartej w momencie, gdy powiązania między tymi podmiotami istniały. Wartość świadczonych usług o charakterze jednorodnym w 2022 r. przekroczyła 2.000.000 zł, w związku z czym podmioty te zobowiązane są do sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych. Dnia 1 lipca 2022 r. w wyniku wystąpienia ze spółki B jednego ze wspólników powiązania między tymi podmiotami ustały.

Czy dokumentacja cen transferowych powinna być sporządzona za cały rok podatkowy, czy tylko za jego część, w którym powiązania w rozumieniu przepisów o cenach transferowych między tymi podmiotami istniały?

Czy wartość transakcji kontrolowanej, o której mowa w art. 11k ust. 2 CIT, należy ustalić, sumując wszystkie transakcje dokonane przez spółkę w 2022 r., czy też tylko te transakcje, które miały miejsce w okresie do 1.07.2022 r., tj. gdy spółki te miały status podmiotów powiązanych?

Czy w hipotetycznej sytuacji, gdyby progi dokumentacyjne nie zostały przekroczone dla transakcji mających miejsce do 1.07.2022 r., natomiast zostały przekroczone dla sumy transakcji w odniesieniu do całego roku, na spółkach spoczywałby obowiązek dokumentacyjny, mając na uwadze również to, że warunki transakcji zostały ustalone w wyniku powiązań i po ustaniu tych powiązań nie zmieniły się istotnie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX