Jak poprawnie przeprowadzić postępowanie wyjaśniające zgodnie z wytycznymi SKO w sprawie zasiłku rodzinnego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Januszewska Magdalena
Odpowiedzi udzielono: 20 lipca 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Organ przyznał stronie prawo do zasiłku rodzinnego wraz z dodatkiem z tytułu urlopu wychowawczego na okres zasiłkowym 2019/2020.

Wnioskodawczyni jest panną, we wniosku, z uwagi na fakt, że alimenty na rzecz dziecka nie były zasądzone, znalazła się strona, ojciec dziecka i dziecko. Ojciec dziecka pozostawał w stałym zatrudnieniu od roku 2017, matka miała udzielony urlop wychowawczy.

Rodzina spełniała kryterium, wydano decyzję przyznającą na okres od 01.11.2019 r. do 31.10.2020 r. w lutym 2020 r. strona poinformowała, że od listopada 2019 r. partner jest w areszcie śledczym. Po zbadaniu sprawy okazało się, że do dnia 01.01.2020 r. pozostawał w zatrudnieniu. W myśl art. 5 ust. 7 u.ś.r. w okresie od 01.12.2019 r. do 31.01.2020 r. w dochodzie rodziny uwzględniono dochód ojca, ale z uwagi na osadzenie w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie, dochód ten dzielono przez 2, a nie 3 osoby. Rodzina przekroczyła kryterium, wszczęto postępowanie, a następnie wydano decyzję o nienależnie pobranym świadczeniu.

Strona wniosła odwołanie, dokumenty przesłano do SKO, które uchyliło decyzję i przekazało do ponownego rozpatrzenia podważając skład rodziny, ponieważ strona oświadczyła, że od lutego 2019 r. partner z nią nie mieszka i nie łoży na utrzymanie syna, w lutym 2020 r. złożyła pozew o alimenty. Wyroku brak. Pominięto w ogóle brzmienie art. 7 u.ś.r. Polecono zbadać, jak powinien wyglądać skład rodziny i dochody strony w okresie, kiedy była samotną matką.

Jak poprawnie przeprowadzić postępowanie i co wypunktować w decyzji, aby SKO wydało własne rozstrzygnięcie, strona na pewno się odwoła, bo przepis doliczania dochodu ojca jest krzywdzący?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX