Jak podchodzić do starych zabudowań - gruntów rolnych zabudowanych Br, których użytkowanie nie zmieniło się od kilkudziesięciu lat?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Siekierski Łukasz
Odpowiedzi udzielono: 22 maja 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Gmina w związku z inwentaryzacją użytków wystąpiła do starosty o wydanie decyzji określającej warunki wyłączenia z produkcji rolniczej działek, które jak sama wskazała, są już wykorzystywane w sposób inny niż rolniczy np.: jako świetlica wiejska, boisko. Zgodnie z art. 28 ustawy z 3.02.1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych – dalej u.o.g.r.l. starosta wydaje decyzję sankcyjną w przypadku stwierdzenia wyłączenia bez decyzji. Wiadomo jednak, że na wsiach, pod budynkami np. urzędów gmin, parafii itp. są nadal grunty rolne - zwykle Br. Niektóre budynki stoją kilkadziesiąt lat albo dłużej.

Jak do nich podchodzić?

W przypadku zmiany użytku na nierolny powinno się dysponować decyzją wyłączeniową.

Co z takimi starymi budynkami, które można powiedzieć od zawsze pełnią tę samą funkcję - jak np. świetlica wiejska, pewnie jeszcze przed obowiązywaniem poprzedniej ustawy o ochronie gruntów z 1982 roku?

Czy starosta powinien w tym przypadku wydać tzw. decyzję legalizacyjną i nałożyć sankcję na mocy art. 28 ust. 2 u.o.g.r.l.?

Dodam, że działki są objęte MPZP od 2005 roku. Podobna sytuacja jest ze starymi domami wiejskimi stojącymi na gruntach rolnych, które przechodzi z pokolenia na pokolenie. Problem pojawia się, gdy właściciel zgłasza np. przebudowę takiego domu, wówczas musi dysponować decyzją wyłączeniową, gdy nie jest rolnikiem.

Jak podchodzić do starych zabudowań - gruntów rolnych zabudowanych Br, których użytkowanie nie zmieniło się od kilkudziesięciu lat?

Nie stanowią już jednak zabudowy zagrodowej w dzisiejszym rozumieniu.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX