Jak organ właściwy do wydania decyzji środowiskowej ma definiować określenie "dla której nie jest wymagane sporządzenie oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko w rozumieniu przepisów odrębnych"?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 29 czerwca 2023 r.
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 18 listopada 2022 r.

PYTANIE

Inwestor złożył wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla budowy stacji paliw płynnych. Rodzaj i parametry techniczne przedmiotowej inwestycji zaliczają ją do grupy przedsięwzięć wymienionych w § 3 ust. 1 pkt 34 i 35 rozporządzenia Rady Ministrów z 10.09.2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko - dalej r.p.z.o.ś. tj. przedsięwzięć potencjalnie znacząco oddziałujących na środowisko, dla których przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko może być wymagane (ale nie jest obligatoryjne). Na podstawie art. 80 ust. 2 ustawy z 3.10.2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko - dalej u.o.o.ś. właściwy organ wydaje decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach po stwierdzeniu zgodności lokalizacji przedsięwzięcia z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, jeżeli plan ten został uchwalony. Zgodnie z obowiązującym dla działki inwestycyjnej MPZP przeznaczenie terenu to usługi nieuciążliwe. W MPZP usługi nieuciążliwe zostały zdefiniowane jako "działalność usługowa spełniająca wymogi ochrony środowiska, dla której nie jest wymagane sporządzenie oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, w rozumieniu przepisów odrębnych".

Jak organ właściwy do wydania decyzji środowiskowej ma definiować określenie "dla której nie jest wymagane sporządzenie oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko w rozumieniu przepisów odrębnych"?

Czy chodzi tu o przedsięwzięcia z drugiej grupy, które nie wymagają obligatoryjnie takiej oceny zgodnie z r.p.z.o.ś.?

Czy jeśli dla przedsięwzięcia z 2 grupy (potencjalnie znacząco oddz.) wójt biorąc pod uwagę opinie RDOŚ, PPIS lub Wód Polskich wyda postanowienie o obowiązku ooś i wykonania raportu, to takie przedsięwzięcie zgodnie z zapisami MPZP będzie przedsięwzięciem wymagającym oceny i stanie się niezgodne z planem miejscowym, a wójt będzie musiał odmówić wydania decyzji środowiskowej?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX