Jak organ właściwy dłużnika ma postępować w sytuacji, gdy dłużnik alimentacyjny nie odbiera korespondencji?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Tyra Bożena
Odpowiedzi udzielono: 4 listopada 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jak organ właściwy dłużnika ma postępować w sytuacji, gdy dłużnik alimentacyjny nie odbiera korespondencji?

Czy może uznać korespondencję za doręczoną w trybie art. 44 KPA?

Ponieważ to dłużnik ma obowiązek informowania o zmianie miejsca zamieszkania zgodnie z art. 41 § 1 KPA, a zgodnie z art. 41 § 2 w razie zaniedbania obowiązku określonego w § 1 doręczenie pisma pod dotychczasowym adresem ma skutek prawny.

Czy wówczas MOPS może nadal uważać się za organ właściwy dłużnika?

Ponieważ tak naprawdę nie ma w ustawie o pomocy osobom uprawnionym do alimentów obowiązku "szukania dłużników alimentacyjnych". A dodatkowo adres dłużnika znajduje się na zaświadczeniu od komornika, którego to art. 1086 ustawy z 17.11.1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego zobowiązuje do przeprowadzenia dochodzenia w celu ustalenia miejsca zamieszkania dłużnika w okresach nie dłuższych niż 6 miesięcy (co jak wiadomo, nie jest przez nich praktykowane, a na pismo o wskazanie adresu dłużnika podają po prostu adres z akt, który jak sami wiedzą, nie jest aktualny).

Jaka jest podstawa prawna dla MOPS do występowania do Policji lub Służby Więziennej celem weryfikacji adresu zamieszkania dłużnika?

Art. 3 ust. 6 ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów zobowiązuje jedynie organ prowadzący postępowanie egzekucyjne, czyli komorników do informowania organu właściwego dłużnika.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX