Jak organ powinien interpretować wysokość zabudowy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Sługocka Martyna
Odpowiedzi udzielono: 11 marca 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Przepis art. 2 pkt 30 ustawy z 27.03.2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym – dalej u.p.z.p. dodany przez art. 1 pkt 2 lit. g ustawy z 7.07.2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw zmieniającej u.p.z.p. z dniem 24 września 2023 r. definiuje "wysokość zabudowy". Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który obowiązuje od 2021 r., nie zawiera definicji "wysokości zabudowy", choć nią się posługuje.

Czy prawidłowym działaniem organu administracji architektoniczno-budowlanej jest interpretowanie wysokości zabudowy w sprawie obecnie procedowanych pozwoleń na budowę (analiza zgodności projektu z treścią mpzp) zgodnie z ww. aktem prawnym?

W ocenie autora pytania nie powinno tak być. W ocenia autora pytania wobec braku ustaleń w mpzp zapisów wskazujących sposób mierzenia "wysokości zabudowy" należy skorzystać z dyspozycji § 6 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie – dalej r.w.t. Stanowisko autora pytania podzielone zostało w wyroku WSA w Gdańsku w wyroku z 14.07.2021 r., II SA/Gd 131/21. Z innych orzeczeń można odnotować wyrok NSA z 17.01.2023 r., II OSK 2382/21, gdzie m.in. postanowiono: Jak słusznie wskazał Sąd pierwszej instancji w ww. planie miejscowym nie zdefiniowano pojęcia "wysokość zabudowy" czy też "wysokość budynku", a zatem wiążący sposób mierzenia wysokości budynku należało zaczerpnąć z dyspozycji § 6 r.w.t. Proszę eksperta o opinię w przedmiotowej sprawie.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX