Jak organ podatkowy powinien ustosunkować się do wniosku o stwierdzenie nadpłaty złożonego przez jednego ze współwłaścicieli nieruchomości w sytuacji opisanej w pytaniu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Różycki Karol
Odpowiedzi udzielono: 1 kwietnia 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Nieruchomość jest w posiadaniu współwłaścicieli (osoby obce), dla nieruchomości jest jedna księga wieczysta. Każdy ze współwłaścicieli ma inny udział procentowy w nieruchomości. Do tej pory były wydawane odrębne decyzje, na każdego ze współwłaścicieli (zgodnie ze złożonymi informacjami). Podatnicy nie dowoływali się, nie wnosili zastrzeżeń. U jednego ze współwłaścicieli była kontrola, stwierdzono nieprawidłowości, wznowiono postępowanie, wydano decyzje ustalające za 2016-2020. Podatnik odwołał się. SKO unieważnia decyzje w trybie art. 247 §1 pkt 3 o.p., powołując się na fakt, iż były błędnie wydawane od samego początku, bo zgodnie z przepisami organ podatkowy powinien ustalić zobowiązanie wszystkim współwłaścicielom w jednej decyzji, a nie dla każdego z osobna (chociaż zgodnie z informacją, wolą podatników i zgodnie z nabytymi udziałami). W X/2020 po wyeliminowaniu z obrotu prawnego przez SKO decyzji u pozostałych współwłaścicieli, w XI/2021 zostało wszczęte postępowanie podatkowe, w stosunku do wszystkich współwłaścicieli. Wszczęcie skutecznie doręczono. Z uwagi na skomplikowany charakter sprawy: brak powierzchni całkowitej, działalności gospodarcze u poszczególnych współwłaścicieli, postępowanie przedłuża się. Brak współpracy ze strony współwłaścicieli jest celowym działaniem. Z uwagi, iż podatnicy zaniżyli powierzchnie do opodatkowania, organ podatkowy z urzędu powołał biegłego (opinia będzie na początku kwietnia), w związku z powyższym zobowiązanie podatkowe będzie wyższe od poprzednio wymierzonego i nie będzie nadpłaty, wręcz będzie kwota do dopłaty. Planowany termin wydania decyzji IV/V/2021. W III/2021 do urzędu od jednego ze współwłaścicieli wpłynął wniosek o stwierdzenie nadpłaty w podatku od nieruchomości.

W jaki sposób powinnyśmy ustosunkować się do złożonego wniosku? Czy pieniądze na koncie możemy zabezpieczyć na poczet przyszłych zobowiązań? Jaką procedurę zastosować, czy traktować to jako dwa odrębne postępowania?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX