Jak OPS powinien udzielić zamówienia na zapewnienie schronienia osobom bezdomnym w schroniskach, jeżeli nie jest w stanie uprzednio zaplanować zakresu jaki obejmować będzie zamówienie?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bereszko Wojciech
Odpowiedzi udzielono: 17 lutego 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Ośrodek Pomocy Społecznej jest zobligowany do zapewnienia schronienia osobom bezdomnym. OPS podpisuje porozumienie ze schroniskami, do których kieruje bezdomne osoby, jeśli zajdzie taka konieczność. OPS nie wnosi opłat do schroniska za gotowość tylko za konkretną osobę przyjmowaną do schroniska. Zdarza się, że schroniska, z którymi zawarte jest porozumienie odmawiają przyjęcia, bo nie mają miejsca, albo usuwają wcześniej przyjętą osobę za łamanie regulaminu schroniska. Reasumując OPS nie ma wiedzy: ile osób w ciągu roku będzie potrzebowało schronienia, ile czasu dana osoba będzie przebywała w schronisku, ile kosztować będą rocznie OPS usługi schronienia, czy w schronisku będą wolne miejsca, jaka będzie pogoda i kiedy wystąpi konieczność udzielenia schronienia, itp. W naszej ocenie, usługi te nie odpowiadają definicji zamówienia publicznego i nie da się ich zaplanować na cały rok, bo nie jest to usługa całoroczna tylko ad hoc. W roku 2021 OPS zapewniło usługi schronienia dla 26 osób, w roku 2022 dla 27 osób.

Czy można tą sytuację kwalifikować jako 27 osobnych usług, świadczonych w razie wystąpienia takiej konieczności, a nie jako usługa roczna, na którą należy przeprowadzić postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX