Jak opodatkować zniesienie współwłasności nieruchomości należącej do trzech byłych wspólników spółki cywilnej, jeżeli została ona przysądzona jednemu z nich, na rzecz drugiego zasądzono spłaty, a na rzecz trzeciego nic?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kamiński Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 20 października 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pytanie dotyczy zniesienia współwłasności nieruchomości należącej do trzech byłych wspólników spółki cywilnej. Współwłasność nieruchomości została zniesiona postanowieniem sądu i przyznana Wspólnikowi A. Jednocześnie zostały zasądzone spłaty na rzecz spadkobierców Wspólnika B. Na rzecz Wspólnika C nie zostały zasądzone spłaty. Zasądzone na rzecz spadkobierców spłaty nie odpowiadają wartości udziału w nieruchomości Wspólnika B (są niższe).

Pytanie dotyczy obowiązku podatkowego w podatku od spadków i darowizn, tzn. czy doszło do dwóch czynności zniesienia współwłasności tj. na rzecz Wspólnika B (spadkobierców) odpłatnie, a na rzecz Wspólnika C nieodpłatnie? Czy fakt zasądzenia spłat w wysokości niższej od wartości udziału może spowodować uznanie, że zniesienie współwłasności było tylko częściowo odpłatne (w części przewyższającej wartość spłat nieodpłatne czyli powodujące konieczność zapłaty podatku od spadków i darowizn od tej części?)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX