Jak opodatkować zbiorniki wykonane z polietylenu przeznaczone do magazynowania oleju opałowego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Sputowski Arkadiusz
Odpowiedzi udzielono: 19 stycznia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy zbiornik 5000l z polietylenu do magazynowania oleju opałowego jest opodatkowany podatkiem od nieruchomości?

Spółka zakupiła 2 zbiorniki na olej opałowy. Są to zbiorniki dwupłaszczowe wykonane z polietylenu o pojemności 5000l każdy. Zbiorniki będą służyły do magazynowania oleju opałowego jako alternatywnego źródła ogrzewania obiektu i zasilania maszyn produkcyjnych. Jeden ze zbiorników został posadowiony na zewnątrz budynku na uprzednio utwardzonym terenie (płyta betonowa), nie jest jednak w żaden sposób przytwierdzony na stałe do płyty, a drugi zbiornik został posadowiony również na zewnątrz budynku na podeście metalowym wkopanym częściowo w grunt (bez fundamentów). W skład wyposażenia każdego zbiornika wchodzi pompa zasilana energią, licznik, filtry, węże ssące.

Czy zbiornik na olej opałowy należy opodatkować podatkiem od nieruchomości? Jeśli tak to kiedy powstanie obowiązek podatkowy, czy z chwilą zakupu zbiornika, czy od 1 stycznia roku następującego po roku, w którym rozpoczęto użytkowanie zbiornika oraz co będzie stanowiło podstawę opodatkowania czy zbiornik + płyta / konstrukcja czy tylko sama płyta/ konstrukcja na której jest posadowiony?

Zbiornik został posadowiony i zalany częściowo olejem w grudniu, jednakże ze względu na pozwolenia i budowę rurociągu łączącego z palnikami - do eksploatacji i przyjęcia do używania (ewidencji środków trwałych) będzie oddany w styczniu.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX