Jak opodatkować VAT wykonanie boiska wraz z wyposażaniem jako główny wykonawca?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 24 listopada 2018 r.
Autor odpowiedzi: Kłos Piotr
Odpowiedzi udzielono: 24 marca 2017 r.

PYTANIE

Podpisaliśmy umowę na wykonanie boiska wraz z wyposażeniem jako główny wykonawca - oczywiście fakturujemy z VAT.

Czy powinniśmy osobno wskazywać na fakturze usługę i materiał?

W związku z tą umową zawarliśmy kolejną umowę w celu wspierania nas w wykonaniu tego zlecenia. W umowie tej dostawca wspierający ma identyczny zapis na wykonanie boiska u głównego inwestora. Główny inwestor nie ma pojęcia o umowie łączącej nas z naszym partnerem wspierającym.

Jaką fakturę powinien wystawić partner - z VAT czy w ramach odwrotnego obciążenia?

Odwrotny przypadek - podpisaliśmy umowę zwaną kontakt z odbiorcą na zaprojektowanie i budowę ścianki wspinaczkowej wraz z montażem w hali widowiskowej. Z umowy tej wynika, że jesteśmy częścią budowy hali widowiskowej i wskazany jest wykonawca główny, ale nie ten, z którym my podpisujemy umowę. Z umowy wynika, że powinniśmy wystawić fakturę powiększoną o VAT jako, że jesteśmy wykonawcą, a zamawiającym jet inny podmiot. Mam jednak wątpliwości, gdyż jak już wspominałam są zapisy, które wskazują, że jesteśmy częścią projektu pt. "Budowa nowoczesnej hali widowiskowo-sportowej".

Jaką powinniśmy wystawić fakturę z VAT czy w procedurze odwrotnego obciążenia?

W myśl art. 15 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług – dalej u.p.t.u. – osoba fizyczna jest podatnikiem VAT jeżeli wykonuje czynności opodatkowane (czyli np. świadczy usługi). Status podatnika nie jest dziedziczny – spadkobierca wstępuje co prawda w prawa i obowiązki zmarłego, ale nie we wszystkie. Zgodnie z art. 97 ustawy z 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa – dalej o.p. – spadkobiercy podatnika przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy. Jeżeli jednak, na podstawie przepisów prawa podatkowego, spadkodawcy przysługiwały prawa o charakterze niemajątkowym, związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, uprawnienia te przechodzą na spadkobierców pod warunkiem dalszego prowadzenia tej działalności na ich rachunek. Z kolei w myśl art. 100 o.p. organ podatkowy orzeka w jednej decyzji o zakresie odpowiedzialności lub uprawnień poszczególnych spadkobierców na podstawie decyzji ostatecznych wydanych wobec spadkodawcy oraz jego zobowiązań wynikających z prawidłowych deklaracji. W efekcie spadkobierca ponosi odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe powstałe za życia spadkodawcy. Brak jest natomiast przepisów dotyczących sukcesji statusu podatnika VAT. W myśl art. 96 ust. 7-8 u.p.t.u. wynika jedynie, że spadkobierca ma obowiązek dokonania zgłoszenia o zaprzestaniu działalności spadkodawcy w wyniku śmierci. Jeżeli jednak tego nie zrobi - naczelnik urzędu skarbowego wykreśla z urzędu podatnika z rejestru jako podatnika VAT.

W efekcie powyższego kwoty uzyskane przez żonę nie będą podlegały VAT (przy założeniu, że nie będzie ona prowadziła działalności w tym zakresie).

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX