Jak opodatkować sprzedaż gruntów, na których są budynki mieszkalne i niemieszkalne?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Krywan Tomasz
Odpowiedzi udzielono: 7 września 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zgodnie z art. 10 ust. 3 PIT, przychody ze zbycia budynków mieszkalnych oraz związanych z nimi gruntów należy uznać za przychody ze źródła wskazanego w art. 10 ust. 1 pkt 8 (odpłatne zbycie), nawet jeśli aktywa te były wykorzystywane na potrzeby związane z działalnością gospodarczą. Oznacza to między innymi, że zbycie takich aktywów po upływie pięciu lat – licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie lub wybudowanie – będzie wyłączone z opodatkowania.

W jaki sposób należy zastosować przywołany przepis w przypadku zbycia wykorzystywanych w działalności gospodarczej działek o "mieszanym" (mieszkalno-niemieszkalnym) charakterze?

Mowa tu przykładowo o zbyciu:

1) działki, na której znajdują się zarówno budynki mieszkalne, jak i niemieszkalne, niezwiązane z zaspokajaniem potrzeb mieszkańców,

2) działki, której zdecydowana większość jest niezabudowana i ma przeznaczenie gospodarcze, a jedynie niewielka jej część została przeznaczona na budowę budynku mieszkalnego.

Czy w wypadku zbycia takich "mieszanych" działek należy dokonać "rozbicia" przychodu i jego alokacji do źródeł, tzn.:

1) alokować przychody ze zbycia budynków mieszkalnych oraz gruntów związanych z tymi budynkami do źródła wskazanego w art. 10 ust. 1 pkt 8 (odpłatne zbycie),

2) alokować przychody ze zbycia budynków niemieszkalnych oraz gruntów niezwiązanych z budynkami mieszkalnymi do źródła wskazanego w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolnicza działalność gospodarcza)?

W jaki sposób dokonać takiej alokacji?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX