Jak opodatkować ryczałtem powypadkowe odszkodowanie bezgotówkowe ubezpieczyciela za naprawę samochodu w poniższej sytuacji?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Klimek Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 20 czerwca 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Podatnik prowadzący działalność gospodarczą opodatkowany ryczałtem otrzymał powypadkowe odszkodowanie bezgotówkowe od ubezpieczyciela za naprawę samochodu. Kwota netto z faktury została bezgotówkowo przelana od razu na konto do firmy warsztatowej. W związku z powstałą szkodą oddał pojazd do naprawy, jest to samochód ciężarowy poniżej 3,5 t ale ma wbity w dowód VAT -1. Pojazd jest zaewidencjonowany na środkach trwałych. Ubezpieczyciel przelał pieniądze bezpośrednio na konto warsztatu.

Czy trzeba opodatkować to stawką 8,5%, czy będzie miał zastosowanie w tym wypadku poniższy przepis: Zgodnie z art. 21 ust 1 punkt 29b ustawy o podatku dochodowym Wolne od podatku dochodowego są: 29b) odszkodowania za szkody w środku trwałym, z wyłączeniem samochodu osobowego, w części wydatkowanej w roku podatkowym lub w roku bezpośrednio po nim następującym na remont tego środka trwałego albo na zakup lub na wytworzenie we własnym zakresie środka trwałego zaliczonego zgodnie z Klasyfikacją Środków Trwałych (KŚT) wydaną na podstawie odrębnych przepisów, zwaną dalej "Klasyfikacją", do tego samego rodzaju co środek trwały, z którym związana była ta szkoda, przy czym przepis art. 23 ust. 1 pkt 45 stosuje się odpowiednio?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX