Jak obliczyć odpłatność wstecz za pobyt mieszkańca w DPS, który otrzymał decyzję o przyznaniu emerytury?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 października 2023 r.
Autor odpowiedzi: Maczyński Paweł
Odpowiedzi udzielono: 18 lipca 2023 r.

PYTANIE

Zgodnie z wyrokiem NSA, I OSK 1236/19 - NSA z 2019-09-10, "zmiana w stanie faktycznym, który przyjęty jest do orzekania przez organy w sprawie z zakresu odpłatności za pobyt w [...], generuje konieczność wydania aktu administracyjnego właściwego dla nowego stanu faktycznego. Zmiana sytuacji prawnej strony dokonywana tym aktem musi być adekwatna do czasu, w jakim nastąpiły zmiany w stanie faktycznym."

W związku z powyższym wyrokiem, jak obliczyć odpłatność wstecz za okres od III.2021 r. do III.2023 r. miesięcznie za pobyt mieszkańca w dps, który otrzymał decyzję o przyznaniu emerytury w VI.2023 r. z wyrównaniem od III.2021 r.?

Na decyzji ZUS podano łączną kwotę brutto i netto za powyższy okres, natomiast nie ma możliwości ustalenia kwoty emerytury netto miesięcznie. ZUS poinformował nas, że brak jest możliwości wykazania kwoty netto, ponieważ zaliczka oraz składka zdrowotna została naliczona od łącznego wyrównania.

Czy odpłatność za okres od III.2021 r. do III.2023, którego nie jesteśmy w stanie wyliczyć miesięcznie stanowi 70% łącznego wyrównania za ten okres?

Łączna kwota wyrównania obejmuje również jednorazowe świadczenia za 2021, 2022 i 2023 rok, których nie wlicza się do dochodu przy ustalaniu odpłatności za dps. Brak jest możliwości wyliczenia wysokości świadczeń netto.

Jaką kwotę należy odliczyć od wyrównania?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX