Jak obliczyć liczbę godzin do przepracowania w miesiącu dla pracowników otrzymujących wynagrodzenie wynikające z osobistego zaszeregowania określonego stawką miesięczną?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Suchanowska Joanna
Odpowiedzi udzielono: 21 stycznia 2015 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W spółce obowiązuje 6-miesięczny okres rozliczeniowy. Harmonogram na I półrocze 2015 zakłada następujący rozkład godzin nominalnych w poszczególnych miesiącach: 1. styczeń - 120 h; 2. luty - 120 h; 3. marzec - 176 h; 4. kwiecień - 168 h; 5.maj - 200 h; 6. czerwiec - 208 h. W przypadku wystąpienia dobowych godzin nadliczbowych, Spółka będzie wypłacać je po każdym miesiącu kalendarzowym. Wszystkie ewentualne przekroczenia normy średniotygodniowej będą natomiast płacone po zakończeniu okresu rozliczeniowego.

Jaką liczbę godzin nominalnych powinniśmy przyjąć do kalkulacji normalnego wynagrodzenia oraz dodatku za nadgodziny?

Czy - w przypadku przykładowego rozkładu przytoczonego powyżej - dla dobowych godzin nadliczbowych mających miejsce w styczniu - powinna to być liczba 120?

A w przypadku średniotygodniowych godzin nadliczbowych, które będą wypłacane po zakończeniu okresu rozliczeniowego, czyli wraz z wynagrodzeniem za czerwiec - powinna to być liczba 208?

Przy stałej miesięcznej stawce, jaka obowiązuje w firmie, taki sposób kalkulacji mógłby w rezultacie oznaczać dużą dysproporcję w wynagrodzeniu za godziny nadliczbowe między miesiącami, gdzie nominał został zaplanowany na dużo mniejszy niż standardowy, a tymi, gdzie pracy w nominale jest znacznie więcej.

Jaki sposób działania jest prawidłowy i rekomendowany w opisanej powyżej sytuacji?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX