Jak oblicza się powierzchnię i głębokość stawu ogroblowanego, tj. z groblą, czy bez grobli?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 23 września 2023 r.
Autor odpowiedzi: Osuch-Chacińska Lucyna
Odpowiedzi udzielono: 26 stycznia 2023 r.

PYTANIE

Przedmiotem zgłoszenia wodnoprawnego jest wykonanie stawu, który nie będzie napełniany w ramach usług wodnych, ale wyłącznie wodami opadowymi lub roztopowymi lub wodami gruntowymi o zasięgu oddziaływania niewykraczającym poza granice terenu, którego zakład jest właścicielem. Staw będzie zlokalizowany na gruncie rolnym oraz na obszarze szczególnego zagrożenia powodzią (nie będzie zlokalizowany na o.ch.k. i innych formach ochrony przyrody). Wokół stawu zaprojektowano groblę ziemną o wysokości 1 m. Głębokość wykopu będzie mniejsza niż 3 m. Ze zgłoszenia nie wynika jednoznacznie, czy podana powierzchnia stawu (4200 m2) jest powierzchnią wykopu, czy powierzchnią wykopu wraz z groblą (sądząc po wymiarach stawu, który ma nieregularny kształt, ale zbliżony do trapezu - prawdopodobnie powierzchnią samego wykopu). Staw wraz z groblą będzie wykonany bez użycia wyrobów budowlanych. Zasięg oddziaływania tego stawu został wrysowany po zewnętrznym obrysie grobli (z jednej strony stanowi on również granicę z sąsiednią działką). W zgłoszeniu nie został określony cel wykonania tego stawu.

Jak oblicza się powierzchnię i głębokość stawu ogroblowanego, tj. z groblą, czy bez grobli?

Czy staw ogroblowany może być wykonany w ramach zgłoszenia wodnoprawnego - na podstawie art. 394 ust. 1 pkt 9 ustawy z 20.07.2017 r. Prawo wodne – dalej pr.wod.?

Czy w związku z tym, że staw z groblą zostanie wykonany bez użycia wyrobów budowlanych (art. 3 pkt 1 ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane można uznać, że jego wykonanie będzie wymagało pozwolenia wodnoprawnego na zlokalizowanie nowego obiektu budowlanego na obszarze szczególnego zagrożenia powodzią?

Czy można przyjąć, że zasięg oddziaływania tego stawu nie wykroczy poza zewnętrzny obrys grobli?

Czy na podstawie art. 423 ust. 4 pr.wod. lub art. 122c § 2 ustawy z 14.06.1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego - dalej k.p.a. można wezwać zgłaszającego do wyjaśnienia, w jaki sposób wyznaczył ten zasięg oddziaływania?

Czy przedmiotowy staw wymaga decyzji o warunkach zabudowy (działka, na której ma być zlokalizowany nie jest objęta MPZP)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX