Jak oblicza się podstawę wynagrodzenia chorobowego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2021 r.
Autor odpowiedzi: Tomaszewska Barbara
Odpowiedzi udzielono: 31 sierpnia 2016 r.

PYTANIE

Pracownik wykorzystał 182-dniowy okres zasiłkowy, po którym zostało mu przyznane na 12 miesięcy świadczenie rehabilitacyjne. Po zakończonym okresie pobierania świadczenia rehabilitacyjnego, pracownik wystąpił do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie mu zaległego oraz bieżącego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 52 dni. Wskazane jest, by po trwającej dłużej niż 30 dni chorobie, przeprowadzone zostały badania kontrolne, by stwierdzić czy pracownik jest zdolny do wykonywania pracy na danym stanowisku. W związku z tym, iż urlop polega na niewykonywaniu pracy, nie można stwierdzić, że niezbędnym warunkiem rozpoczęcia urlopu jest przeprowadzenie kontrolnych badań lekarskich. W związku z powyższym pracodawca udzielił pracownikowi urlop w wymiarze 52 dni. Podczas trwania urlopu pracownik ponownie się rozchorował. Przerwa pomiędzy zakończonym świadczeniem rehabilitacyjnym a ponownym zwolnieniem wyniosła 64 dni kalendarzowe.

Jaką należy przyjąć podstawę do wyliczenia wynagrodzenia chorobowego, skoro przerwa pomiędzy zakończonym świadczeniem rehabilitacyjnym a ponownym zwolnieniem chorobowym nie wyniosła 3 miesięcy kalendarzowych?

Podstawa do wypłaty wynagrodzenia chorobowego, zasiłku chorobowego oraz świadczenia rehabilitacyjnego została wyliczona z 12 miesięcy poprzedzających miesiąc zachorowania pracownika, a w momencie wypłaty świadczenia rehabilitacyjnego podniesiona o wskaźnik waloryzacji.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX