Jak należy zakwalifikować przedsięwzięcie polegające na produkcji chrupek kukurydzianych o zdolności produkcyjnej 150 t na rok?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 10 października 2019 r.
Autor odpowiedzi: Tomaszkiewicz Joanna
Odpowiedzi udzielono: 20 lutego 2018 r.

PYTANIE

Czy produkcja chrupek kukurydzianych o zdolności produkcyjnej 150 t na rok powinna zostać zakwalifikowana do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko według § 3 ust. 1 pkt 98 rozporządzenia Rady Ministrów z 9.11.2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko – dalej r.p.z.o.ś. czy według § 3 ust. 1 pkt 94 r.p.z.o.ś.?

Inwestor planuje budowę budynku produkcyjno-magazynowego (teren przekształcony w wyniku realizacji przedsięwzięcia - poniżej 0,5 ha), w którym produkowane będą chrupki kukurydziane. W karcie informacyjnej przedsięwzięcia proces produkcji opisany został w następujący sposób: "Surowiec w postaci kaszy kukurydzianej zwilża się w mieszarce przed wytłaczaniem. Dalej surowiec przekazywany jest do wytłaczarki. Po wyjściu z wytłaczarki otrzymujemy półfabrykat – chrupek kukurydziany. Gotowy półfabrykat przekazuje się do bunkra przechowywania skąd trafia do przenośnika kubełkowego podającego chrupki do urządzenia ważącego. W dalszym etapie chrupki poddawane są pracy operatora polegającej na wniesieniu olejku i suchego aromatyzatora. Po zakończeniu procesu otrzymujemy gotowy produkt. Chrupki dostarczane przez przenośnik poziomy do dozownika wibracyjnego, który podaje produkt do fasowania. Po wyjściu z automatu fasowania otrzymujemy gotowy opakowany produkt. Szacunkowa skala produkcji w ciągu roku wyniesie 150 ton."

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX