Jak należy zakwalifikować budowę instalacji do produkcji biogazu, gdzie substratem będą produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego oraz biomasa i odpady?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 10 października 2019 r.
Autor odpowiedzi: Tomaszkiewicz Joanna
Odpowiedzi udzielono: 15 maja 2017 r.

PYTANIE

Czy przedsięwzięcie polegające na budowie instalacji do produkcji biogazu o mocy powyżej 0,5 MW oraz wydajności powyżej 100 Mg surowców na dobę, gdzie substratem będą: produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego kategorii 2 i 3 oraz biomasa w postaci surowców zielonych, a także odpady, należy zakwalifikować do § 2 ust. 1 pkt 46 rozporządzenia Rady Ministrów z 9.11.2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko – dalej r.p.z.o.ś., czy też do § 3 ust. 1 pkt 80 r.p.z.o.ś.?

Zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 46 r.p.z.o.ś., do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko należą instalacje do odzysku lub unieszkodliwiania odpadów innych niż niebezpieczne przy zastosowaniu procesów termicznego przekształcania odpadów. Fermentacja beztlenowa zachodząca przy wytwarzaniu biogazu jest procesem mikrobiologicznego rozkładu substancji organicznych w ściśle kontrolowanych warunkach. Procesu fermentacji metanowej nie można uznać ani za spalanie, ani za inny proces termicznego przetwarzania odpadów, a zatem nie jest również termicznym przekształcaniem odpadów.

Wobec powyższego, czy prawidłowe będzie zakwalifikowanie przedsięwzięcia do § 3 ust. 1 pkt 80 r.p.z.o.ś.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX