Jak należy zaksięgować operację podziału, wydzielenia i objęcia udziałów nowej spółki w księgach wspólnika, który jest spółką z o.o.?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Topulniak Michał
Odpowiedzi udzielono: 20 grudnia 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Z dotychczasowej spółki z o.o. A (suma udziałów równa kapitałowi zakładowemu wynosi 1 mln. zł) wydzielono zorganizowaną część przedsiębiorstwa (o wartości 2 mln zł) i przeniesiono ją do nowej sp. z o.o. B powstałej przez wydzielenie. Nowo powstała spółka weszła we wszelkie prawa i obowiązki podmiotu dzielonego. Dotychczasowi wspólnicy spółki dzielonej - X, Y (osoby fizyczne) i Q (sp. z o.o.) są także wspólnikami spółki nowo zawiązanej z taką samą proporcją udziałów (choć suma udziałów równa kapitałowi zakładowemu wynosi 0,5 mln. zł). Nie występuje tutaj żadna osoba trzecia - nie ma nowych wspólników. Podział nastąpił bez obniżania kapitału zakładowego spółki dzielonej, bo wydzielenie nastąpiło z kapitałów własnych (zapasowego). Majątek, który pozostał w spółce dzielonej także stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Jak zaksięgować operację podziału, wydzielenia i objęcia udziałów nowej spółki w księgach wspólnika Q, który jest sp. z o.o.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX