Jak należy zaksięgować kwotę nadpłaty wynikającą z faktur korygujących?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Anuszewska Monika
Odpowiedzi udzielono: 17 kwietnia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W związku z wejściem w życie ustawy z 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku oraz otrzymaniem w bieżącym roku przez jednostki oświatowe faktur korygujących za 2022 rok, proszę o zajęcie stanowiska jak powinny one być wykazane w księgach rachunkowych jednostek.

Czy kwotę nadpłaty wynikającą z faktur korygujących należy zaksięgować na dochody 2023 roku, czy właściwe jest zaksięgowanie na pomniejszenie kosztów w 2022 roku?

Nadmieniam, że zgodnie z zapisami ww. ustawy kwota, która powstała w wyniku korekty nie podlega zwrotowi w całości, lecz zostanie proporcjonalnie podzielona na części i będzie rozliczana na poczet bieżących faktur wystawionych za okresy rozliczeniowe do końca 2023 roku. Zgodnie z zapisem przyjętych zasad rachunkowości w jednostkach: dokumenty źródłowe zewnętrzne takie jak faktury i rachunki, które zostaną dostarczone do jednostki po dniu 25 stycznia, w którym jednostka jest zobowiązana sporządzić sprawozdanie roczne, a dotyczą poprzedniego roku, nie są ujmowane w sprawozdaniu budżetowym za poprzedni rok, ale są ujmowane w sprawozdaniu finansowych. W takim wypadku do bilansu musi zostać dołożona informacja dodatkowa wyjaśniające różnice pomiędzy rocznym sprawozdaniem budżetowym, a bilansem.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX