Jak należy zaewidencjonować wykryty błąd w naliczeniu tantiemy dla pracownika w poprzednich latach, jeżeli wpływa on na zysk bilansowy spółki?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Topulniak Michał
Odpowiedzi udzielono: 13 kwietnia 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka kapitałowa błędnie naliczyła tantiemę dla pracownika w zysku brutto w poprzednich latach gospodarczych. Wyliczenie wysokości tantiemy do wypłaty pracownikowi według zawartej umowy o pracę za poprzednie lata było za niskie i pracownik musi otrzymać dodatkową wypłatę zaległej tantiemy. Wiedzę o błędnym naliczeniu i konieczności wypłaty pracownikowi powzięto na początku roku 2021 w trakcie sporządzania sprawozdania finansowego za rok 2020.

Czy podmiot celem prawidłowego sporządzenia i rzetelnego wykazania sytuacji finansowej w sprawozdaniu finansowym za 2020 rok powinien utworzyć rezerwę na niewypłaconą tantiemę z lat poprzednich i wykazać ją w sprawozdaniu, gdzie rezerwa odniesiona będzie jako koszt bilansowy w rachunku zysków i strat za 2020, pomniejszając zysk bilansowy o wysokość utworzonej rezerwy?

Kwota tantiemy do wypłaty pracownikowi stanowi około 20% zysku bilansowego spółki. Wartość zaległej tantiemy w kwestii progu istotności stanowi wartość 3-4% sumy bilansowej. Zaległa tantiema zostanie wypłacona pracownikowi w roku 2021.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX