Jak należy zaewidencjonować pożyczkę konsumencką?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Pilch Hubert
Odpowiedzi udzielono: 21 marca 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka prowadzi działalność lombardową - księgi handlowe. W przypadku niespłacenia pożyczki, po upływie terminu określonego w ustawie o konsumenckiej pożyczce lombardowej towar staje się własnością spółki. W momencie przewłaszczenia zabezpieczeń spółka nalicza odsetki i opłaty należne do dnia przewłaszczenia.

Czy przewłaszczone zabezpieczenie staje się dla spółki towarem handlowym i powinno zostać ujęte na koncie bilansowym (330), drugostronnie rozliczając należność z tytułu udzielonej pożyczki (240)?

Czy w świetle art. 11 ust. 4 ustawy o konsumenckiej pożyczce lombardowej "W przypadku gdy przedmiot zabezpieczenia lombardowego stał się własnością przedsiębiorcy wykonującego działalność lombardową, przedsiębiorca ten zaspokaja wierzytelność wynikającą z umowy konsumenckiej pożyczki lombardowej przez sprzedaż przedmiotu zabezpieczenia lombardowego w trybie określonym w ustawie" przewłaszczone zabezpieczenie ująć na koncie pozabilansowym?

Na jakim koncie zaewidencjonować naliczone odsetki i opłaty?

Czy powinny to być przychody finansowe?

Czy może konto rozliczeń międzyokresowych?

Czy właściwe będzie zaewidencjonowanie w momencie sprzedaży przedmiotu zabezpieczenia faktycznie otrzymanych odsetek i opłat jako różnicy między kwotą otrzymaną ze sprzedaży a kwotą udzielonej pożyczki, np. dekretem 650/710?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX