Jak należy zaewidencjonować korekty listy płac?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gąsiorek Krystyna
Odpowiedzi udzielono: 19 marca 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W styczniu otrzymaliśmy z ZUS pismo o przekroczeniu rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe pracownika za miesiąc październik 2023 r. Korekty list płac za październik, listopad i grudzień dokonaliśmy jeszcze przed sporządzeniem sprawozdań budżetowych. Zgodnie z przyjętymi zasadami polityki rachunkowości, korekty list płac księgujemy w grudniu, natomiast zwrot nadpłaty od ZUS, który nastąpi w tym roku odprowadzamy do jednostki nadrzędnej jako dochód budżetowy (z klasyfikacją § 0940).

Jak zaksięgować powyższe korekty czy na zmniejszenie kosztów ubezpieczeń społecznych, zwiększenie ubezpieczenia zdrowotnego, zaliczki na podatek konto 225 i konto 229?

Czy korekty za październik i listopad, ubezpieczenia emerytalnego i rentowego na należności konto 221/760, zaliczka na podatek na konto 225 i ubezpieczenie zdrowotne na zobowiązania konto 229?

Grudzień będzie zwrotem wydatków, gdyż płatność dokonana będzie w styczniu 2024 r.

Czy prawidłowe będzie, jeżeli na koniec roku (a więc i w bilansie) zostanie saldo na koncie 229 Należność za październik i listopad z dniem 1 stycznia (ponieważ należność dotyczy ubiegłego roku, to staje się należnością budżetową - zwrot wydatków z lat ubiegłych) robię przeksięgowanie 221/201?

Czy może powinnam od razu pod datą 31.12.2023 r. zaksięgować na konto 221 i wykazać w sprawozdaniu Rb-27S jako należność budżetową na koniec roku?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX