Jak należy wycenić na koniec roku wartość posiadanych przez spółkę jawną udziałów w spółkach z o.o.?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Mikulska Dorota
Odpowiedzi udzielono: 20 kwietnia 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka jawna (dalej SJ) działa w branży finansowej, inwestycyjnej. Jej aktywa to kilkaset mln zł, w tym inwestycje długoterminowe (90% aktywów). Przychody (głównie finansowe) to kilkadziesiąt mln zł rocznie. Inwestycje długoterminowe to pożyczki, udziały, certyfikaty inwestycyjne. Polityka rachunkowości przewiduje, że udziały w innych jednostkach oraz inwestycje zaliczane do aktywów trwałych wycenia się według ceny nabycia pomniejszonej o odpisy z tytułu trwałej utraty wartości.

Jak teoretycznie (ewentualnie praktycznie) należy wycenić na koniec roku wartość posiadanych przez spółkę jawną udziałów w spółkach z o.o. (to kilka spółek z o.o. w których SJ posiada 100% udziałów)?

Do spółek z o.o. wnoszono pieniądze, środki trwałe, towary, wierzytelności, itp.

Jak teoretycznie (ewentualnie praktycznie) należy wyceniać na koniec roku wartość posiadanych przez spółkę jawną udziałów w cypryjskiej sp. z o.o.?

Jak teoretycznie (ewentualnie praktycznie) należy wycenić na koniec roku wartość posiadanych przez spółkę jawną certyfikatów inwestycyjnych w luksemburskim funduszu inwestycyjnym (100% CI tego funduszu posiada SJ)?

Jak teoretycznie (ewentualnie praktycznie) należy wycenić na koniec roku wartość posiadanych prze SJ Certyfikatów Inwestycyjnych z polskich zamkniętych funduszy inwestycyjnych (SJ ma wszystkie emitowane przez te FIZ certyfikaty)?

Spółka prowadzi księgi wg ustawy o rachunkowości.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX