Jak należy ustalić ilość nieczystości ciekłych dla wydania decyzji, o której jest mowa w art. 6 ust. 7 u.u.c.p.g.?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Sputowski Arkadiusz
Odpowiedzi udzielono: 14 lipca 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy z 13.09.1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach – dalej u.u.c.p.g. właściciel nieruchomości zobowiązany jest do posiadania umowy korzystania z usług wykonywanych przez podmiot odbierający nieczystości ciekłych. W przypadku braku takiej umowy, wójt zgodnie z art. 6 ust. 6 i 7 u.u.c.p.g. organizuje odbiór nieczystości ciekłych od takiego właściciela i wydaje decyzję (na rok) określającą m.in. wysokość opłaty, terminy odbioru nieczystości. Wysokość opłaty oblicza się na podstawie wysokości opłat wyliczonych z zastosowaniem stawek, o których mowa w art. 6 ust. 2 u.u.c.p.g. W uchwale rada określiła stawki opłat od m3.

Jak prawidłowo należy obliczyć i określić wysokość opłaty za odbiór nieczystości ciekłych w decyzji?

Zgodnie z wyrokiem NSA z 24 marca 2011 r., II OSK 521/10 opłata powinna być obliczona według ilości odebranych nieczystości ciekłych.

Czy wójt powinien oszacować, ile dany właściciel nieruchomości będzie wytwarzał nieczystości ciekłych i na podstawie tych szacunków ustalić wysokość opłaty w decyzji?

Nie ulega wątpliwości, że decyzja ma być wystawiona przed odbiorami nieczystości (na rok), na co wskazują wyraźnie zapisy ustawy, czyli w momencie wydawania decyzji wójt nie wie, ile będzie odebranych nieczystości. Tymczasem, tylko po odbiorze możemy stwierdzić, ile faktycznie odebrano nieczystości od danego właściciela.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX