Jak należy ustalać wysokość dochodu rodziny dla potrzeb ustalania prawa zasiłku rodzinnego, jeżeli doszło do uzyskania dochodu z tytułu podjęcia pracy po roku bazowym?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 lipca 2017 r.
Autor odpowiedzi: Tyra Bożena
Odpowiedzi udzielono: 23 sierpnia 2016 r.

PYTANIE

Sytuacja dotyczy uzyskania dochodu z tytułu podjęcia pracy po roku bazowym. Rodzina w 2014 r. nie miała żadnych dochodów, członek rodziny podjął pracę w kwietniu 2016 r. dochód uzyskany przez niego za maj powoduje, że kryterium dochodowe do zasiłku rodzinnego zostało przekroczone i należy uchylić decyzję z zasiłku rodzinnego. Wypłata wynagrodzenia za maj nastąpiła w dniu 10 czerwca 2016 r. Art. 5 ust. 4b ustawy o świadczeniach rodzinnych mówi o tym za jaki miesiąc należy doliczyć dochód uzyskany (czyli zawsze za drugi miesiąc od uzyskania zatrudnienia, otrzymania decyzji o przyznaniu renty, otrzymania decyzji o przyznaniu świadczenia rodzicielskiego itd.), natomiast art. 24 ust. 7 mówi, od kiedy należy uchylić świadczenia rodzinne w przypadku przekroczenia kryterium dochodowego.

Czy należy uchylić decyzję od 1 lipca 2016 r., ponieważ dochód za maj został osiągnięty (czyli faktycznie wypłacony) w czerwcu?

Czy tak należy interpretować ustawę i uchylać prawo do świadczeń w przypadku przekroczenia dochodu od miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła faktyczna wypłata wynagrodzenia, czy nie patrzeć na to kiedy ta wypłata nastąpiła?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX