Jak należy ująć w spółce przychody z tytułu wystawionych faktur za opłatę wstępną?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Topulniak Michał
Odpowiedzi udzielono: 31 października 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka z o.o. (dalej określona jako finansująca) zakupiła dwa samochody osobowe, które oddała następnie w leasing operacyjny drugiej spółce. Samochody są środkiem trwałym i są amortyzowane w spółce finansującej. W związku z oddaniem samochód w leasing spółka finansująca wystawiła leasingobiorcy faktury za opłatę wstępną. Są to znaczne kwoty ponieważ stanowią 45 % wartości samochodów. Spółka finansująca jest na chwilę obecną jednostka mikro. Czerpie przychody tylko z dwóch leasingów, koszty stanowią też tylko odpisy amortyzacyjne, gdyż wszystkie pozostałe koszty związane z utrzymaniem samochodów na czas trwania leasingu ponosi leasingobiorca.

Jak w takim przypadku ująć w spółce przychody z tytułu wystawionych faktur za opłatę wstępną?

Czy konieczne jest ujęcie ich zgodnie z Krajowym Standardem Rachunkowości jako rozliczenia międzyokresowe przychodów i rozliczanie w czasie, czy można zastosować uproszczenie wynikające z faktu, że finansujący jest małym podmiotem?

Czy w tym przypadku musimy kierować się zasadą istotności?

Jednorazowe ujęcie w przychodach faktur za opłaty wstępne całkowicie zmieni wynik finansowy spółki w roku wystawienia tych faktur.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX