Jak należy rozumieć pojęcie zakładu leczniczego w kontekście przepisów o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Modrzyk Łukasz
Odpowiedzi udzielono: 18 lutego 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy Psychiatrycznym dla dzieci i młodzież, działający w strukturach podmiotu leczniczego prowadzonej w formie spółki kapitałowej, w którym udzielane są stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne inne niż świadczenia szpitalne w rodzaju opieka psychiatryczna (zgodnie z art. 8 pkt. 1 lit. b u.d.l.) jest zakładem leczniczym w rozumieniu art. 8 u.w.r.n.?

Jeśli tak, kto będzie finansował opłatę z tytułu zakwaterowania i wyżywienia, zgodnie z art. 18 ust. 2 i 3 u.ś.o.z., gdy środek leczniczy zostanie orzeczony wobec dziecka będącego pod opieką rodziców lub jednego rodzica, a rodzic ten nie ma żadnych dochodów aby obliczyć opłatę, o której mowa w art. 18 ust. 2 u.ś.o.z.?

Czy Zakład może odmówić przyjęcia dziecka w sytuacji gdy rodzic nie ma żadnych dochodów, aby ustalić opłatę za zakwaterowanie i wyżywienie?

Kto powinien w takiej sytuacji tę opłatę uiszczać?

Gdy środek leczniczy zostanie orzeczony wobec dziecka pozbawionego opieki i wychowania (np. pochodzącego z pieczy zastępczej); na podstawie jakiego dokumentu stwierdza się, że dziecko jest pozbawione opieki i wychowania?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX