Jak należy rozliczyć korektę kosztów w PIT na podstawie orzeczenia sądu, stwierdzającego brak konieczności zapłaty za fakturę?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kowalski Radosław
Odpowiedzi udzielono: 19 kwietnia 2011 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Firma developerska, księgi handlowe, osoba fizyczna, VAT, podatek liniowy.

W 2008 r. zostaliśmy obciążeni dwiema fakturami przez naszego podwykonawcę za wykonane usługi. Nie uznaliśmy tych dokumentów, ponieważ kwestionowaliśmy zakres i jakość wykonanych prac. Sprawa trafiła na drogę sądową. W 2010 r. zostaliśmy zobligowani do zapłaty tylko za część jednej faktury oraz należne odsetki do dnia zapłaty. Wykonaliśmy wyrok. Podwykonawca złożył apelację, a następnie wycofał ją z Sądu. Sąd uznał, że podwykonawca musi pokryć koszty procesu, a więc również zastępstwa procesowego.

W kosztach mamy zaewidencjonowaną tylko jedną z faktur wystawionych przez podwykonawcę, tą którą zgodnie z wyrokiem nie musimy płacić.

Mimo wielu próśb i pism wysyłanych do podwykonawcy nie otrzymaliśmy faktury, za którą zgodnie z wyrokiem sądu częściowo zapłaciliśmy, ani też korekt obu faktur.

Na jakiej podstawie skorygować koszty (nie mamy pierwszej faktury i korekty zmniejszającej) oraz na jakiej podstawie wyksięgować fakturę z kosztów (nie musimy jej płacić zgodnie z wyrokiem sądu, ale nie mamy korekty)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX