Jak należy rozliczyć i zaewidencjonować zakup towaru w przypadku otrzymania w tym samym miesiącu faktury pierwotnej i faktury korygującej z tytułu obniżki ceny?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2021 r.
Autor odpowiedzi: Kłos Piotr
Odpowiedzi udzielono: 6 kwietnia 2021 r.

PYTANIE

W jakim miesiącu i w ilu pozycjach ująć do JPK faktury z poniższego przykładu?

W miesiącu lutym 2021 r. otrzymaliśmy fakturę za zakup towaru, również w miesiącu lutym otrzymaliśmy fakturę korektę (in minus), do faktury pierwotnej z tytułu obniżki ceny. Jeżeli nie mamy zawartej umowy, że do korekt (in minus) stosujemy zasady obowiązujące do 31.12.2020 r., to potrzebna jest dokumentacja odnośnie uzgodnienia warunków obniżenia podstawy opodatkowania oraz ich spełnienie.

Jeśli taka dokumentacja jest potrzebna, to jakie są konsekwencje związane z ujęciem do JPK faktury korygującej w zależności od tego czy dokumentację będziemy mieć w miesiącu lutym, czy w kolejnych miesiącach np. w marcu?

Czy w JPK możemy ująć transakcję pod jedną pozycją i pod numerem faktury pierwotnej w wartości pomniejszonej o wartość faktury korygującej?

Numeru faktury korekty nie byłoby w JPK.

Czy do każdej otrzymanej faktury korekty in minus, potrzebna jest dokumentacja określająca uzgodnienie warunków obniżenia podstawy opodatkowania (jeśli np. pierwotna faktura nie jest jeszcze ujęta w JPK)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX