Jak należy potraktować w ujęciu podatkowym narzut kosztów działu inwestycji w spółdzielni mieszkaniowej na działalność produkcyjną?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Woźniak Joanna
Odpowiedzi udzielono: 10 czerwca 2011 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W strukturach spółdzielni mieszkaniowej funkcjonuje dział inwestycji, którego zakres zadań działań obejmuje:

1)

rozpoznawanie możliwości i warunków nabycia terenów, nabywanie terenów,

2)

opracowywanie planów finansowania inwestycji, przygotowywanie kosztorysów,

3)

przygotowywanie projektów budowlanych, uzyskiwanie decyzji niezbędnych do rozpoczęcia budowy,

4)

wybór wykonawców,

5)

przygotowywanie umów z wykonawcami,

6)

nadzór inwestorski,

7)

dokonywanie odbiorów robót.

Koszty działu to przede wszystkim: wynagrodzenia wraz z narzutami, czynsz za lokale zajęte na potrzeby działu, zużycie materiałów, koszty lustracji działalności inwestycyjnej. Jako koszty działu ujmowaliśmy również koszty reklamy.

Do końca 2010 r. koszty działu rozliczane były w ciężar budowy środków trwałych - tj. działalności spółdzielni polegającej na budowaniu budynków w celu ustanowienia na rzecz członków odrębnej własności znajdujących się w tych budynkach lokali (art. 1 ust. 2 pkt 2 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych).

Obecnie rada nadzorcza podjęła decyzję o rozpoczęciu budowy budynku mieszkalnego w celu sprzedaży znajdujących się w tych budynkach lokali (art. 1 ust. 2 pkt 5 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych). Ten rodzaj działalności ujmowany będzie w księgach jako działalność o charakterze produkcyjnym.

W bieżącym roku koszty działu inwestycji będą rozliczane wg ustalonego klucza na ww. dwa rodzaje działalności.

Jak należy potraktować w ujęciu podatkowym narzut kosztów działu inwestycji na działalność produkcyjną-budowę w celu sprzedaży?

Jaki będzie to koszt: bezpośredni czy pośredni?

Czy jest możliwe potraktowanie tego kosztu jako kosztu pośredniego, który zostanie rozliczony podatkowo w momencie poniesienia (art. 15 ust. 4d u.p.d.o.p.), wówczas gdy w ujęciu bilansowym koszt ten zwiększy koszt wytworzenia produktu i ujęty zostanie na koniec roku jako produkcja w toku (wyrok WSA w Warszawie z dnia 11 lutego 2011 r., III SA/Wa 1479/10)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX