Jak należy potraktować kwestię pomniejszania dochodu o zapłaconą składkę społeczną w przypadku poniesienia straty lub w sytuacji, gdy składka społeczna jest wyższa od dochodu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2021 r.
Autor odpowiedzi: Ziółkowski Paweł
Odpowiedzi udzielono: 14 grudnia 2021 r.

PYTANIE

W zmianach wprowadzonych Polskim Ładem, w opisie metody ustalania podstawy stawki zdrowotnej, pojawia się określenie dochodu i pomniejszania dochodu o zapłaconą składkę na ubezpieczenie społeczne. Wydaje się, że ustawodawca nie wziął pod uwagę możliwości wystąpienia straty i kwestii odliczania od straty składki społecznej. Przedsiębiorca ma możliwość rozliczyć składkę społeczną na dwa sposoby: w kosztach uzyskania przychodu lub przez pomniejszenie wyliczonego wcześniej dochodu. W przypadku obliczania zaliczki na podatek dochodowy odliczenie składki zdrowotnej możliwe jest jedynie do wysokości osiągniętego dochodu i przenoszenia nieodliczonej w danym miesiącu składki społecznej na kolejny okres.

Czy w przypadku kalkulacji podstawy składki zdrowotnej należy postępować analogicznie i ograniczać pomniejszenie o składkę społeczną do wysokości osiągniętego dochodu?

Ograniczanie odliczenia składki społecznej do wysokości dochodu może dawać inne wysokości podstaw składki na ubezpieczenie zdrowotne niż w sytuacji zaliczenia składki do kosztów działalności. Rozwiązanie takie może być korzystniejsze dla przedsiębiorcy w przypadku gdy, w niektórych miesiącach wystąpi strata. Wówczas przeniesienie składki społecznej na kolejny miesiąc pomniejszy podstawę składki w kolejnym miesiącu, dając niższą podstawę składki zdrowotnej.

Jak Państwa zdaniem należy potraktować kwestię pomniejszania dochodu o zapłaconą składkę społeczną w przypadku poniesienia straty lub w sytuacji, gdy składka społeczna jest wyższa od dochodu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX