Jak należy postępować w przypadku weryfikacji zasiłków stałych, gdzie nie ma podania o pomoc, od którego miesiąca należy zmienić wysokość zasiłku stałego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Maczyński Paweł
Odpowiedzi udzielono: 7 marca 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy o pomocy społecznej, za dochód uważa się sumę miesięcznych przychodów z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku lub w przypadku utraty dochodu z miesiąca, w którym wniosek został złożony, bez względu na tytuł i źródło ich uzyskania, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej [...].

W związku z tym, pojawia się pytanie, jak należy postępować w przypadku weryfikacji zasiłków stałych, gdzie nie ma podania o pomoc, ponieważ przepis brzmi: "w przypadku utraty dochodu z miesiąca, w którym wniosek został złożony"?

Co innego, jeśli jest podanie o pomoc np. w formie zasiłku okresowego czy celowego, a w przypadku weryfikacji zasiłku stałego, brak jest jakiegokolwiek podania, po prostu weryfikacja przypada, np. co 6 miesięcy lub zmienił się dochód o 10%.

Czy w tym przypadku, jeśli dochód osoby w styczniu stanowił zasiłek pielęgnacyjny w wysokości 215,84 zł, a od lutego nie pobiera już zasiłku pielęgnacyjnego, to zasiłek stały w kwocie 719,00 zł powinien być wypłacany od lutego, w związku z utratą dochodu?

Czy w związku z tym, że brak jest podania o pomoc bierzemy dochód z miesiąca poprzedzającego i zmiana zasiłku stałego nastąpi od marca?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX