Jak należy postępować w przypadku umarzania należności jednostki budżetowej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Tomczyk Edward
Odpowiedzi udzielono: 12 sierpnia 2010 r.

PYTANIE

Jesteśmy jednostką budżetową. Zgodnie z pełnomocnictwem dyrektor ma prawo umarzać należności do wysokości dwukrotności średniej krajowej. Dokonujemy następujących umorzeń na podstawie decyzji dyrektora (w lekkim uproszczeniu):

1.

Dłużnik zwraca się o zwolnienie z długu, który po pozytywnym rozpatrzeniu zostaje umorzony. Powiadamiamy dłużnika o umorzeniu i opodatkowaniu. Księgowanie wygląda następująco:

- Wn konto 761 Pozostałe koszty operacyjne

- Ma konto 221 Należności budżetowe

Dodatkowo wystawiamy PIT-8C w ustawowym terminie.

2.

Dłużnik zmarł. Dług również zostaje umorzony. Księgowanie takie jak w pkt 1. Nie wystawiamy PIT-8C.

3.

Nie można ustalić miejsca pobytu dłużnika lub kwoty są na tyle niskie, że przewyższyłyby koszty postępowania sądowego. Dług również zostaje umorzony. Nie powiadamiamy dłużnika o tym fakcie. Księgowanie jak w pkt 1. Nie wystawiamy PIT-8C.

Uważamy, iż w okolicznościach opisanych w pkt 2 i 3 nie dochodzi w rzeczywistości do zwolnienia z długu (na mocy art. 508 k.c.) i tym samym do przysporzenia majątkowego. Dlatego też nie wystawiamy deklaracji podatkowej (PIT-8C). Niemniej w każdym opisanym przypadku umarzamy należności z zachowaniem jednakowych procedur, tzn. powołanie komisji, decyzja, jednakowe druki oraz dokonujemy jednakowych księgowań.

Czy nasze działania są prawidłowe?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX