Jak należy postępować w przypadku, gdy odchody zwierzęce zostaną przekazane jako podłoże do produkcji pieczarek czy do biogazowni?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 12 stycznia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Prowadzący Fermę Drobiu posiada PZ, w którym został określony sposób postępowania z powstałymi odchodami zwierzęcymi. Nie są one magazynowane - każdorazowo po zakończonym cyklu hodowlanym przekazywane są uprawnionym podmiotom do dalszego wykorzystania – w rolnictwie lub na podłoże do pieczarek, a obecnie prowadzący rozważa również możliwość przekazywania ich do biogazowni. Zgodnie z art. 2 pkt 6 lit. a ustawy z 14.12.2012 r. o odpadach – dalej u.o. biomasa w postaci odchodów zwierzęcych, (...) wykorzystywana w rolnictwie, leśnictwie lub do produkcji energii z takiej biomasy za pomocą procesów lub metod, które nie są szkodliwe dla środowiska ani nie stanowią zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi nie jest traktowana jako odpad. Prowadzący instalację, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, składa sprawozdanie PRTR. Na stronie GIOŚ (https://www.gov.pl/web/gios/poradniki-i-wytyczne-prtr), sprostowanie do "Poradnika (...) drobiu" znajduje się informacja, że tylko w sytuacji, gdy obornik wykorzystywany jest do celów rolniczych, nie należy wykazywać go w sprawozdaniu PRTR, ponieważ nie jest traktowany jako odpad.

Jak należy postępować w przypadku, gdy odchody zwierzęce zostaną przekazane jako podłoże do produkcji pieczarek czy do biogazowni?

Mamy wtedy do czynienia z odchodami zwierzęcymi traktowanymi jako odpady i powinnyśmy uwzględnić je w sprawozdaniu PRTR jako transfer odpadów innych niż niebezpieczne, w momencie przekroczenia progu transferu 2000 Mg/rok.

Czy należy wtedy tworzyć KEO oraz przekazywać je na podstawie KPO i ujmować ten odpad w sprawozdaniu o wytwarzanych odpadach przekazywanym do Marszałka (Sprawozdawczość PRTR dot. transferu odpadów musi być zgodna ze spr. o wytw. odpadach)?

Jak należy w takim razie interpretować zwolnienie wynikające z rozporządzenia Ministra Klimatu z 23 grudnia 2019 r. w sprawie rodzajów odpadów i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów, w którym jest zapis, że dla odchodów zwierzęcych – 02 01 06 nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów?

Zgodnie z art. 75 ust. 1 pkt 1 u.o. roczne sprawozdanie o wytwarzanych odpadach sporządza wytwórca obowiązany do prowadzenia ewidencji odpadowej

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX