Jak należy postąpić z decyzją, która wyszła z obiegu, a świadczenie SZO nie zostało wstrzymane zgodnie z art. 28 ust. 5 ustawy o świadczeniach rodzinnych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Tyra Bożena
Odpowiedzi udzielono: 1 marca 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Stronie przyznano specjalny zasiłek opiekuńczy na okres od 01.11.2018 r. do 31.10.2019 r. Strona w czerwcu 2019 r. zgłosiła, iż jej mąż od 01.04.2019 r. podjął zatrudnienie za granicą RP.

W czerwcu 2019 r. wystąpiono do Wojewody z wnioskiem o ustalenie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Specjalny zasiłek opiekuńczy za powyższy okres został naliczony, lecz Strona nie podejmowała świadczenia. Pomimo, że strona nie podejmowała świadczeń przez trzy kolejne miesiące kalendarzowe organ nie wstrzymał wypłaty świadczeń (nie wydał żadnego dokumentu na tą okoliczność).

W lutym 2020 r. otrzymaliśmy pismo od Wojewody, iż w odniesieniu do SZO nie mają zastosowania przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Ponadto strona złożyła oświadczenie o dochodzie uzyskanym za maj 2019 r., z którego treści wynika, iż strona przekraczała kryterium dochodowe do otrzymywania SZO od czerwca - nie uchylono decyzji, ponieważ czekano na odpowiedź ws. koordynacji.

Jak należy postąpić z decyzją, która wyszła z obiegu, a nie została uchylona, świadczenie też nie zostało wstrzymane zgodnie z art. 28 ust. 5 ustawy o świadczeniach rodzinnych?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX