Jak należy postąpić w sytuacji złożenia deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi pomimo nieistnienia obowiązku jej złożenia?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Sputowski Arkadiusz
Odpowiedzi udzielono: 22 maja 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Osoba złożyła pierwszą deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w trybie 6m ust 1 pkt 1 u.c.p.g. W ramach czynności sprawdzających została m.in. przeprowadzona wizja lokalna, w czasie której okazało się, że nieruchomość jest w trakcie budowy i nie jest jeszcze zamieszkała. Jak rozwiązać kwestę wymiaru opłaty z deklaracji? Zdaniem organu skoro nie ma przedmiotu opłaty – tj. zamieszkała nieruchomość – należy z obiegu prawnego "wyeliminować" złożoną deklarację. Proponowane rozwiązania sytuacji:

Czy wydać postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania wymiarowego? Czy wydać decyzję umorzeniową postępowanie? Czy wszcząć z art. 6o u.c.p.g. postępowanie z urzędu i wydać decyzję umorzeniową postępowanie, ponieważ nie ma przedmiotu opodatkowania - nieruchomości zamieszkałej?

Pierwsze dwa proponowane rozwiązania wynikają z pewnej interpretacji przepisów u.c.p.g. i Ordynacji podatkowej, którą znalazłam w Internecie. Zgodnie z tą interpretacją każda złożona deklaracja wszczyna "postępowanie samowymiarowe". Więc skoro nie ma przedmiotu opodatkowania można albo odmówić wszczęcia albo wydać decyzje umarzającą.

Ewentualnie, czy jest inna możliwość prawna rozstrzygająca kwestię nie naliczania wymiaru ze złożonych deklaracji, z którymi nie zgadza się Organ podatkowy?

Nie myślę tu o składaniu korekty deklaracji, ponieważ żaden z przepisów u.c.p.g. nie wskazuje na obowiązek składania "zerowych deklaracji"

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX