Jak należy postąpić w sytuacji, gdy wnioskodawca nie może uzyskać wymaganej decyzji środowiskowej, przedłożył jedynie postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania o jej wydanie?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Osuch-Chacińska Lucyna
Odpowiedzi udzielono: 20 grudnia 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Do zarządu zlewni wpłynął wniosek zakładu o pozwolenie na odwodnienie terenu osiedla mieszkaniowego, osiedle jest w części zrealizowane, w części w trakcie realizacji.

Z uwagi na wielkość powierzchni, zabudowa mieszkaniowa kwalifikuje się do przedsięwzięcia mogącego znacząco oddziaływać na środowisko, wymaga więc uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Gmina odmówiła wszczęcia postępowania o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgodnie z art. 71 ust. 2, art. 72 ust. 1 pkt 1 ustawy z 3.10.2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. z 2021 r. poz. 247) - dalej u.o.o.ś., wymaganej dla planowanych przedsięwzięć, a nie istniejących i w trakcie realizacji. Decyzje o warunkach zabudowy oraz pozwolenia budowlane uzyskiwali właściciele poszczególnych posesji/nieruchomości, przez wiele lat, więc decyzji środowiskowej nie wymagano.

Jak należy postąpić w sytuacji, gdy wnioskodawca nie może uzyskać wymaganej decyzji środowiskowej, przedłożył jedynie postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania o jej wydanie?

Aktualnie gmina uchwaliła dla osiedla mpzp, ustalając tym samym warunki w zakresie infrastruktury technicznej dla całego osiedla. Należy zaznaczyć, że przedmiotem wniosku złożonego do zarządu zlewni jest uzyskanie pozwolenia na usługi wodne, obejmujące odprowadzanie wód opadowych z terenu całego osiedla do urządzeń wodnych oraz wykonanie urządzeń wodnych wylotów.

W jaki sposób dalej postępować biorąc pod uwagę prośby mieszkańców osiedla regularnie podtapianego przy nawalnych deszczach?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX