Jak należy postąpić w sytuacji, gdy pracodawca wypłacił pracownikowi wynagrodzenie za pełny miesiąc październik dnia 28 października, a pracownik od 28 października do 11 listopada przebywa na zwolnieniu lekarskim?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kostrzewa Magdalena
Odpowiedzi udzielono: 1 stycznia 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W dniu 31 października 2016 r. pracodawca rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem z pracownikiem zwolnionym równocześnie do końca okresu wypowiedzenia z obowiązku świadczenia pracy. Pełne wynagrodzenie za październik 2016 r. zostało wypłacone 28 października 2016 r. W dniu 31 października 2016 r. do płatnika wpłynęło zwolnienie lekarskie od 28 października 2016 r. do 11 listopada 2016 r. W powyższej sytuacji pracodawca jest zobowiązany do sporządzenia korekty wynagrodzeń i wezwania byłego już pracownika do zwrotu nienależnie wypłaconego wynagrodzenia, obawia się jednak, że nie otrzyma zwrotu.

Jak należy postąpić w powyższej sytuacji?

Jak należy sporządzić dokumenty rozliczeniowe do ZUS za październik 2016 r., tj. wykazać faktycznie wypłacone i oskładkowane wynagrodzenie za pracę bez wykazywania wynagrodzenia za czas choroby i dopiero po dokonaniu zwrotu nadpłaconego wynagrodzenia przez pracownika sporządzić korektę dokumentów rozliczeniowych ZUS?

W jakiej wysokości należy odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych?

Czy otrzymane zwolnienie lekarskie należy wpisać do świadectwa pracy w momencie, kiedy wpłynęło do płatnika czy dopiero po ostatecznym rozliczeniu się z pracownikiem dokonać stosownego sprostowania świadectwa?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX