Jak należy postąpić w sytuacji, gdy na podstawie art. 51 ust. 1 pkt 2 i ust. 7 pr. bud. nakazano w określonym terminie wykonanie murów ognioochronnych w ścianach szczytowych budynków znajdujących się w granicy działek, a następnie działki uległy scaleniu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2016 r.
Autor odpowiedzi: Jędrzejczak-Syrek Agnieszka
Odpowiedzi udzielono: 17 sierpnia 2015 r.

PYTANIE

Na podstawie art. 51 ust. 1 pkt 2 i ust. 7 pr. bud. nakazano w określonym terminie wykonanie murów ognioochronnych w ścianach szczytowych budynków stodoły znajdujących się w granicy działek. Po wydaniu decyzji nastąpiło scalenie działek (jedna ze ścian nie znajduje się już w granicy). Ponadto, jedna z dotychczasowych stron nie jest już właścicielem działki.

Czy ww. decyzję należy zaliczyć do kategorii decyzji związanych czy uznaniowych?

Czy możliwa jest zmiana lub uchylenie ww. decyzji na podstawie art. 154 k.p.a. (strona nie nabywa prawa) lub art. 155 k.p.a. (strona nabywa prawo)?

Czy termin wyznaczony w decyzji jest terminem procesowym i w jakim trybie może być zmieniony?

Czy ewentualnie możliwe jest stwierdzenie wygaśnięcia ww. decyzji na podstawie art. 162 § 1 pkt 1 k.p.a. przy założeniu, że stała się ona bezprzedmiotowa tylko częściowo (tylko w jednej ze ścian szczytowych nie ma obecnie potrzeby wykonania muru przeciwpożarowego) i ponowne orzeczenie na podstawie art. 51 pr. bud.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX