Jak należy postąpić w sytuacji, gdy na drodze ekspresowej doszło do kolizji samochodu ciężarowego przewożącego odpady, w wyniku której nastąpiło rozszczelnienie zbiornika oleju napędowego i wycieku substancji do gruntu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 4 kwietnia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jak należy postąpić w sytuacji, gdy na drodze ekspresowej (kwalifikowanej jako przedsięwzięcie mogące zawsze znacząco oddziaływać na środowisko w rozumieniu ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udział społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko) doszło do kolizji samochodu ciężarowego przewożącego odpady (złom), w wyniku której nastąpiło rozszczelnienia zbiornika oleju napędowego i wycieku substancji do gruntu?

Następstwem ww. zdarzenia było zanieczyszczenie gleby potwierdzone wynikami badań WIOŚ. Należy nadmienić, że RDOŚ postanowieniem odmówił wszczęcia postępowania na podstawie art. 24 ust. 7 ustawy z 13 kwietnia 2007 r. o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie. Organ II instancji utrzymał w mocy ww. postanowienie. GDOŚ wywiódł w swoim postanowieniu, że nie ma tu znaczenia fakt, że w chwili wystąpienia zdarzenia drogowego samochód ciężarowy przewoził odpady, gdyż przewożone odpady stanowiły złom (ich wysypanie nie stanowiło bezpośredniej przyczyny zanieczyszczenia). Przyczyną zanieczyszczenia gruntu był wyciek oleju, do którego doszło na skutek awarii, i w takiej sytuacji jego wycieku nie można traktować jako "uwalnianie do środowiska. W ocenie GDOŚ wypadek drogowy, nie można uznać za działalność stwarzającą ryzyko szkody w środowisku, a co za tym idzie, zaistniałego zanieczyszczenia gruntu nie można uznać za "szkodę w środowisku", co wyklucza możliwość zastosowania przepisów ustawy "szkodowej".

Czy organ właściwy w sprawie (zgodnie z wyrokiem NSA jest Marszałek Województwa) powinien przekazać wyniki badań potwierdzające zanieczyszczenie gleby na podstawie art. 217d ustawy z 27.04.2001 r. Prawo ochrony środowiska – dalej p.o.ś. regionalnemu dyrektorowi ochrony środowiska mimo, że instalacja nie posiada pozwolenia zintegrowanego ale jest przedsięwzięciem mogącym zawsze znacząco oddziaływać na środowisko?

Czy powinien wszcząć postępowanie administracyjne wobec zarządzającego drogą ekspresową w trybie art. 362 p.o.ś.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX