Jak należy postąpić w rozliczeniu rocznym jeżeli na dzień połączenia spółek jedna z nich nie zamknie ksiąg rachunkowych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kowalski Radosław
Odpowiedzi udzielono: 2 stycznia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka z o.o. (spółka B) posiadała 100% udziałów w innej spółce z o.o. (spółka A). W listopadzie 2022 r. doszło do połączenia obu spółek - nie powstaje nowa spółka, połączenie odwrotne, spółka A przejmuje spółkę B. Spółka B została utworzona w celu wykupienia udziałów spółki A od jej wcześniejszych udziałowców. Następnie spłacała kredyt zaciągnięty na ten cel (m.in. z dywidend i pożyczek otrzymanych od spółki A). Połączenie miało cele ekonomiczne takie jak obniżenie kosztów funkcjonowania spółek. Obie spółki są podatnikami podatku CIT. Spółka B nie płaciła w 2022 r. podatku CIT ze względu na wysokie koszty (m.in. finansowania dłużnego). Spółka A osiąga dochód opodatkowany dla celów CIT, korzysta również ze zwolnienia części swoich dochodów na podstawie decyzji o wsparciu. Połączenie spółek A i B będzie rozliczane metodą łączenia udziałów. Spółka A nie zamyka swych ksiąg na dzień połączenia.

Czy w sytuacji, gdy spółka B nie zamknie swoich ksiąg rachunkowych na dzień połączenia możliwe będzie rozliczenie roczne CIT za 2022 r. spółki A, w którym ujmie ona także przychody i koszty przejętej spółki B? Tzn czy dla celów rozliczenia podatku CIT za 2022 r. w spółce A będzie można "połączyć" jej dochód (przychody minus koszty) ze stratą (przychody minus koszty) przejętej spółki B?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX