Jak należy postąpić w przypadku wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności, które nie uprawnia do przyznania świadczenia pielęgnacyjnego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2023 r.
Autor odpowiedzi: Matysik Barbara
Odpowiedzi udzielono: 4 maja 2021 r.

PYTANIE

Jak należy postąpić w przypadku wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności, które nie uprawnia do przyznania świadczenia pielęgnacyjnego?

Pani miała przyznane świadczenie pielęgnacyjnego na córkę do 31.03.2021 r. Na podstawie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 prawo do świadczenia pielęgnacyjnego zostało przedłużone decyzją z dnia 08.04.2021 r. do upływu 60-tego dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

Dnia 20.04.2021 r. Pani dostarczyła nowe orzeczenie córki. Data posiedzenia komisji: 08.04.2021 r., data wydania orzeczenia: 08.04.2021 r. Orzeczenie w stopniu umiarkowanym, pkt 7 i 8 nie wymaga i nie dotyczy.

W związku z tym, osoba nie kwalifikuje się do przyznania świadczenia pielęgnacyjnego. Pani poinformowała ośrodek, iż będzie się odwoływała od ww. orzeczenia.

Jak w tej sytuacji powinien postąpić Ośrodek?

Czy w związku z dostarczeniem orzeczenia do Ośrodka dnia 20.04.2021 r., należy uznać, że decyzja przedłużająca świadczenie pielęgnacyjne wygasa z dniem 20.04.2021 r. i świadczenie przysługuje do ostatniego dnia miesiąca kwietnia i nie należy uznać świadczenia jako nienależnie pobrane?

Czy w takiej sytuacji ośrodek powinien zakończyć sprawę wydaniem decyzji uchylającej?

Czy w związku z wydaniem nowego orzeczenia niekwalifikującego osoby do pobierania świadczenia pielęgnacyjnego należy uznać świadczenie to za nienależnie pobrane za miesiąc kwiecień?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX