Jak należy postąpić w przypadku nagłego uszkodzenia pomnika przyrody?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 6 grudnia 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zgodnie z art. 45 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody - dalej u.o.p., zakazy w stosunku do pomnika przyrody, stanowiska dokumentacyjnego, użytku ekologicznego lub zespołu przyrodniczo-krajobrazowego nie dotyczą prac wykonywanych na potrzeby ochrony przyrody po uzgodnieniu z organem ustanawiającym daną formę ochrony przyrody.

Czy dla pomników przyrody ustanowionych na mocy rozporządzeń wojewody lub uchwał rady gminy, rada gminy powinna wydać uchwały w sprawie form ochrony przyrody dostosowujące ich sytuację prawną do obowiązujących przepisów?

Czy w sytuacji, gdy pomnik przyrody ustanowiony został na mocy rozporządzenia wojewody wykonanie prac pielęgnacyjnych tego pomnika powinno być uzgodnione (uchwałą) z radą gminy – organem właściwym do ustanawiania pomnika przyrody w obecnym stanie prawnym?

Czy jakiekolwiek prace pielęgnacyjne – bez względu na to czy finansowane będą z budżetu gminy, czy przez osoby prywatne/przedsiębiorstwa – powinny być każdorazowo uzgadniane w drodze uchwały rady gminy?

Czy w sytuacji, gdy w akcie ustanawiającym daną formę ochrony przyrody wskazano możliwości konserwacji, to nie ma potrzeby wydawania przez radę gminy uchwały uzgadniającej wykonanie prac pielęgnacyjnych?

Jaki tok postępowania powinno się przyjąć w sytuacji nagłego uszkodzenia pomnika przyrody i konieczności przeprowadzenia prac pielęgnacyjnych mających na celu likwidację zagrożenia bezpieczeństwa?

Należy dodać, że wątpliwość organu budzi możliwość zastosowania art. 45 ust. 2 pkt 4 u.o.p. oraz wykonanie niezbędnych prac bez potrzeby wydawania przez radę gminy uchwały uzgadniającej ich zakres.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX