Jak należy postąpić w gdy w poszczególnych latach budżetowych w systemie opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi wystąpiły zarówno straty jak i nadwyżki?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Sputowski Arkadiusz
Odpowiedzi udzielono: 21 lipca 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

1. Gmina w trakcie trwania 2020 roku dołożyła z dochodów własnych niepochodzących z pobranej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi środki na pokrycie kosztów funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Po rozliczeniu roku okazało się, że udało się wypracować "nadwyżkę", tj dochody z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi przekroczyły założenia budżetowe, a wydatki nie zostały zrealizowane w 100%.

Czy gmina może wprowadzić środki z nadwyżki, czy są one rozliczane z dołożonymi wcześniej środkami?

Sytuacja ta miała miejsce dwa lata z rzędu, tj. środki były dokładane zarówno w 2020 roku, jak i w 2021. Rok 2020 zakończył się nadwyżką, w 2021 roku, niestety, nie udało się osiągnąć zaplanowanych dochodów. Obecnie szacuje się nadwyżkę i całość pytania odnosi się do możliwości wprowadzenia do budżetu tej nadwyżki.

2. Czy jeżeli gmina w danym roku odnotowała stratę w zakresie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi (nie zostały wypracowane założone dochody), to czy w następnym roku, przy wypracowaniu nadwyżki, jest ona rozliczana z wcześniejszą stratą, czy wydatkowana zgodnie z art. 6r ust. 2c u.u.c.p.g.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX