Jak należy postąpić jeżeli wykryto, że przy kwalifikacji środków trwałych popełniono błąd skutkujący nadaniem nieprawidłowego numeru grupy, podgrupy lub rodzaju?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Tomczyk Edward
Odpowiedzi udzielono: 2 listopada 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jednostka budżetowa w 1985 roku przyjęła na stan środków trwałych drogę i plac (parking i powierzchnie trawiastą) przy budynkach jednostki do grupy KŚT 1 ze stawką amortyzacyjną 2,5%. We wrześniu 2020 roku jednostka dokonała zadania inwestycyjnego polegającego na utwardzeniu części terenu zielonego z płyt ażurowych. Zwiększyła tym wartość drogi i placu. W trakcie realizacji i odbioru zadania inwestycyjnego zauważono, że wcześniejsze przyjęcie środka trwałego drogi i placu zostało zakwalifikowane do błędnej grupy KŚT, a tym samym błędne przypisano stawkę amortyzacyjną.

W związku z powyższym opisem czy jednostka powinna zmienić grupę KŚT drogi i placu na KŚT 220 ze stawką amortyzacyjną 4,5%?

W jaki sposób powinna dokonać odpisów amortyzacyjnych za poprzednie lata?

Na jakie przepisy prawa może powołać się jednostka budżetowa aby w sprawozdaniu finansowym w informacji dodatkowej za 2020 rok wyjaśnić przyczynę zmiany grupy KŚT?

Czy należy takie wyjaśnienie umieścić w punkcie nr 3 Informacji dodatkowej tj. "3. Inne Informacje niewymienione powyżej, jeżeli mogłyby w istotny sposób wpłynąć na ocenę sytuacji majątkowej i finansowej oraz wynik finansowy jednostki"?

W jaki sposób ująć w.w. zmiany w Informacji dodatkowej za 2020 r. punkcie II. Dodatkowe informacje i objaśnienia, 1.1 Szczegółowy zakres zmian wartości grup rodzajowych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX