Jak należy kwalifikować przedsięwzięcie polegające na rozbudowie budynku usługowo-magazynowego o część produkcyjną i usługową?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Dziamski Łukasz
Odpowiedzi udzielono: 13 maja 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jak należy kwalifikować przedsięwzięcie, na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z 10.09.2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2019 r. poz. 1839) – dalej r.p.z.o.ś., polegające na rozbudowie budynku usługowo-magazynowego o część produkcyjną i usługową w opisanej poniżej sytuacji?

Na terenie objętym wnioskiem, należącym do jednego zakładu, znajduje się zarówno zabudowa usługowa (w tym handel), magazynowa i produkcyjna. Teren ten jest ogrodzony i posiada wspólny zjazd, parkingi, drogi wewnętrzne oraz infrastrukturę. Część z budynków ma funkcję mieszaną (usługi, magazyny itp.). Z opisanych wyżej powodów brak jest możliwości jednoznacznego podziału terenu na zabudowę ściśle produkcyjną, magazynową lub usługową. Nie ma także możliwości określenia, która zabudowa dominuje na tym terenie. Rodzaj produkcji nie kwalifikuje inwestycji do mogących oddziaływać na środowisko. Inwestor prowadzi sprzedaż elementów instalacyjnych (elektrycznych), montaż, produkcję modułów instalacyjnych z podzespołów i magazynowanie materiałów instalacyjnych. Teren inwestycji ma ok. 1,95 ha, a więc powierzchnia przekształcona nie przekroczy 2 ha. Teren nie jest objęty ochroną na podstawie przepisów o ochronie przyrody.

Czy w takim przypadku (różne niedające się jednoznacznie oddzielić funkcje zabudowy) do kwalifikacji inwestycji należy brać pod uwagę całą wspólną (usługi, produkcja, handel) powierzchnię podlegającą przekształceniu (przekraczającą 1 ha) jako zabudowę określoną w § 3 ust. 1 pkt 54 lit. b w związku z § 3 ust. 2 pkt 2 lub pkt 3 r.p.z.o.ś.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX