Jak należy księgować transakcje wynikające ze współpracy partnerskiej w prowadzeniu sieci stacjonarnych kantorów wymiany walut wirtualnych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Topulniak Michał
Odpowiedzi udzielono: 21 kwietnia 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Podatnik (partner) podpisał z kantorem umowę współpracy partnerskiej prowadzenia sieci stacjonarnych kantorów wymiany walut wirtualnych, która zobowiązuje go do prowadzenia działalności polegającej na oferowaniu klientom usługi wymiany środków pieniężnych na walutę wirtualną w ramach kantoru walut wirtualnych z wykorzystaniem pakietu partnerskiego (w skład którego wchodzi m.in. know-how dotyczące rynku walut wirtualnych, prawo do korzystania ze znaków słowno-graficznych), a także usług doradczych świadczonych przez kantor. Podatnik (partner) będzie prowadził rozliczenia z kantorem w następujący sposób: kupno waluty wirtualnej przez klienta - klient wpłaca środki pieniężne na rachunek bankowy / do kasy partnera; kantor po potwierdzeniu wpłaty przez partnera przekazuje zakupione przez klienta waluty wirtualne na portfel elektroniczny, po potrąceniu obowiązującej prowizji. Sprzedaż waluty wirtualnej przez klienta - klient wpłaca jednostki waluty wirtualnej na portfel elektroniczny kantoru; partner po uzyskaniu potwierdzenia od kantoru o zaksięgowaniu przelewu waluty wirtualnej na portfelu elektronicznym kantoru przekazuje klientowi środki pieniężne po potrąceniu obowiązującej prowizji. Partner otrzymuje od kantoru fakturę VAT (stawka zw) na sprzedaż kryptowaluty. Klienci wpłacają mu pieniądze za zakup kryptowaluty do kasy lub do banku.

Jak trzeba zaksięgować takie transakcje - czy księgujemy zakup na podstawie otrzymanej faktury i sprzedaż na podstawie dowodu wpłaty do banku/kasy?

Czy ta ewidencja odbywa się poza księgami, a w księgach wykazujemy tylko prowizję?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX